Ugrás a fő tartalomra

Fodros nagykocka hideg zöldségmártással

Kicsit megszalad a kezem a petrezselyemmel... :)
Rég jelentkeztem a blogon, ezért nagyon örülök, hogy végre ismét megoszthatok veletek egy kipróbált, jól bevált receptet. Szerencsére vége a télnek, teljesen jó az idő, sőt, tavasz helyett szinte a nyárba csúsztunk át. Ilyenkor jellemző az emberre, hogy valami könnyedre, hűvösre vágyik, főleg ha vacsoráról van szó. Lapozgattam az egyik szakácskönyvet, amiben megláttam ezt az isteninek tűnő hideg zöldségmártásos receptet. Szerencsére sok alapanyag sem kell hozzá, csupán  néhány friss zöldség! ;)

1, A sárga paprikát megtisztítom, a magjait eltávolítom, felkockázom. Én erős paprikát használtam friss csilipaprika helyett, sőt, szárítottat, amivel csínján kell bánni, elég lesz pár kisebb darab és néhány szem mag, ettől már elég pikáns lesz a mártásunk. 
2, Salátauborka híján kígyóuborkával dolgoztam, ami szintén bevált. Meghámoztam, felkockáztam. Így jártam el a vöröshagymával, a fokhagymával is, az eddig elkészült zöldségeket egy tálba halmoztam. 
3, A paradicsomokat megmossuk, a héját eltávolítjuk. Kivágjuk a csumáját, a magos részét egy szűrőbe halmozzuk. A húsát pürésítjük, villával átnyomkodjuk, a többi zöldséghez adjuk. A magos részét szűrőn átnyomva szintén a keverékhez adjuk, a magokat kidobjuk. 
4, Ezután jön a pürésítés. A két szelet kenyeret (én egy zsömlét vágtam ketté) megpirítjuk majd összetörve a zöldségekhez adjuk. Ehhez jön még két evőkanál olívaolaj, majd ha nem elég szószos, paradicsomos, akkor paradicsompürével (pár evőkanál) is kiegészíthetjük. 
5, Végül jöhet a fűszerezés: ízlés szerint só, bors, 2 ek. frissen aprított petrezselyem. Utóbbival spóroljunk, hogy a tálaláshoz is maradjon belőle (egy csokrot is vehetünk, azzal gazdálkodhatunk bőven). 
6, Legvégül főzzük ki a tésztát (másfajta is lehet, ha olaszosat akarunk, akkor pl. penne), szűrjük le, majd kis hűlés után a mártással megpakolva, petrezselyemmel megszórva tálaljuk.

Nekem két félelmem volt fogyasztás előtt, az első, hogy miként fog a frissen főzött tésztával működni egy hideg mártás, a második pedig az, hogy főként húskedvelő, és az uborka-hagyma-petrezselyem hármast nem szerető barátom megeszi-e egyáltalán. Szerencsére egyik félelmem sem igazolódott, a tészta nagyon kellemesen működött a feltéttel, talán a görög tésztasalátához tudnám hasonlítani. Aminek még jobban örültem, hogy barátom utolsó szálig elfogyasztotta az adagját, sőt, azt mondta ízlett neki. Itt az alkalom, kedves szakács társak, ha valakivel sok friss zöldséget szeretnénk megetetni, ki kell próbálni ezt a mártást, mert biztosan szerencsét fog hozni! Valami isteni pikáns ízorgia egyébként ez a mártás, nagyon jól összeillenek az ízek, a friss petrezselyem pedig megfejeli az egészet. Laktató, mégsem nehezíti el a hasunkat. Egy élmény volt!

* Ui.: Az állaga miatt ehetjük akár pirítóssal is, mint a guacamolét, vagy bármely salsát.

Hozzávalók (2 főre):
  • 1 sárga paprika
  • 1/2 piros csilipaprika vagy kevés szárított erős paprika darabka és magocska
  • 1/2 salátauborka vagy kígyóuborka
  • 1 vöröshagyma
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 200 g paradicsom + ha kívánjuk még pár evőkanál püré
  • 2 szelet pirítóskenyér vagy egy zsömle kettévágva
  • 2 ek. olívaolaj
  • 200 g fodros nagykocka (penne, stb.)
  • só, bors
  • aprított, friss petrezselyem

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hagymás bab ~vega version~

Személy szerint mindig nagy élvezettel néztem, ahogy Bud Spencer falatozta (volna) a hagymás babot a Piedone filmekben. Imádom a chilis babot, ezt az ételt pedig valahogyan hasonlónak képzeltem el. Anyukám egyik nap elújságolta, hogy hagymás babot főzött otthon a családnak. Rögtön kedvet kaptam én is és elkészítettem egy könnyed, hús nélküli verzióját. ;) 1, Vegyünk egy nagyobb fej vöröshagymát, pucoljuk meg. Karikázzuk, kockázzuk fel igény szerinti méretűre. Tegyük fel kevés olajra, pároljuk, dinszteljük meg.  2, Pakoljunk rá egy konzervnyi vörösbabot kevés levével együtt. Jöhet rá a paradicsompüré, még kevés víz igény szerint.  3, Ízesítsük sóval, borssal, ételízesítővel, kevés cukorral. A legvégén hintsük meg chilivel. Forraljuk össze, tálaljuk. Nos, ennyi volt a nagy recept. Eredetileg valamilyen húsféle vagy szalonna is kell bele, úgy "emberesebb", de lássuk be, nyár van, ilyenkor jobban esik egy könnyedebb fogás. Nekem nagyon bejött a hagymás bab, finom

Házi krémes á la Dr. Oetker

Érdekelt, hogy milyen sütit lehet összedobni a Dr. Oetker Házi krémes alapporból, ezért kipróbáltam. Bevallom, sosem csináltam még krémest, ezért úgy gondoltam, hogy kezdetnek segítséggel fogok hozzá. Lássuk, milyen lett az eredmény! ;) Recept : A krémalap hátoldalán részletesen leírják, hogy kell megcsinálni a sütit, ami nem nagy ördöngösség. Ami kell hozzá: a 300 Ft-os krémalap, egy kb. 200 Ft-os fagyasztott leveles tészta, valamint 800 ml tej. És egy robotgép. Ennyi! Alul még feltüntetem a pontos mennyiségeket is, de most lássuk, hogyan készül a krémes! Személy szerint a tipikus cukrászdai (alul-felül száraz, plusz még a krém is olyan fura) krémeseket nem szeretem. De, tudtam, hogy ez vagy azért van, mert még nem ettem házit, vagy csak rossz cukrászdákban ettem eddig. :P Tehát, sejtettem, hogy a saját gyártmány úgyis finomabb lesz, még akkor is, ha alapporból készül. Első lépésben ki kell olvasztani szobahőmérsékleten a fagyasztott tésztát. Ezután lisztezett felületen ki kel

Modenai tészta

Nemrég az Il Trenoban ettem modenai tésztát, ami ugyan csirkehússal készült, de én most a "vega" verzióját készítettem el, szerintem így is nagyon finom lett. :) Recept : Tulajdonképpen ahány recept, annyiféle elkészítési módja van a tésztának. Én kettőből gyúrtam össze a számomra legmegfelelőbbet. Alul majd jelzem a pontos adagokat, elöljáróban annyit mondanék, hogy tészta, tejszín, fokhagyma, csemegekukorica, pirospaprika és chili kell hozzá. Az Il Treno gyorséttermeiben egy wokban összeforgatják a tésztát és a szószt, nagyjából ennyiből áll a fogás, hiszen náluk már előre el van készítve minden fontosabb hozzávaló. Érdekes ez a tészta, mert úgy mediterrán és csípős, hogy közben a pirospaprika miatt (számomra) magyaros ízvilágot idéz. Első lépésben főzzünk ki fusillit, orsót vagy bármilyen olaszosabb tésztát. Tegyük félre. Az apróra vágott fokhagymát kezdjük el egy lábasban kevés vajon párolni, majd adjuk hozzá a csemegekukoricát. Kevés párolás után jöhet a tejszín